Wednesday Jan 31, 2024

Pracovať iba štyri dni v týždni? Ľavicový ekonóm je za experiment, druhý hovorí o nereálnom populizme

Robert Fico na Svetovom ekonomickom fóre vyhlásil, že Slovensko by mohlo v krátkom čase zaviesť štvordňový pracovný týždeň. Nadšenie niektorých zamestnancov, ktoré mohlo vyvolať slová premiéra v Davose však následne krotil minister práce Erik Tomáš z Hlasu, ktorý prízvukoval, že premiér hovoril o akomsi experimente a že je otázne v ktorých povolaniach by sa dal uplatniť. Podľa neho sa tým iba otvára priestor na diskusiu, no do toho podáva opozičné hnutie Igora Matoviča do parlamentu konkrétny návrh.

Z Ficovho príspevku v Davose sme sa nič nedozvedeli a Matovič navrhuje iba to, čo už v zákone dávno je a čo pre pár rokmi navrhoval sám Fico, hovorí ekonóm z občianskeho združenia Pracujúca chudoba a odborár Ján Košč. „Vznikla nám tu búrka v pohári vody, ktorá je v podstate o ničom,“ dodáva Košč s tým, že by na druhej strane zavedenie experimentu v tomto smere na Slovensku uvítal.

Aj podľa analytika z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Roberta Chovanculiaka politici živia tému len z čistého populizmu. „Sú to takí marketingoví mágovia, ktorí dokážu vycítiť tému, ktorá je populárna a teraz to asi obidvom vyhovovalo, aby preniesli pozornosť niekam inam, respektíve na seba,“ hovorí Chovanculiak. Zo strany politikov a štátu nadiktované zavedenie štvordňového pracovného času považuje za nereálne a neuskutočniteľné z viacerých dôvodov. 
Viac si vypočujte v podcaste denníka Pravda s ekonómami Jánom Koščom a Robertom Chovanculiakom.   

#pocuvajtepravdu

© OUR MEDIA SR a. s. 2020 - 2021. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.

Podcast Powered By Podbean

Version: 20240320